TradeMaster FX Nedir?

TradeMaster FX Nedir?

Foreks piyasalarına 24 saat İş Yatırım güvencesiyle ulaşmanızı sağlayan MetaTrader 4 tabanlı elektronik işlem platformudur.

TradeMaster FX ile görsel ve istatistiki analizler yapabilir, finansal piyasalarla ilgili haber akışına erişebilirsiniz. TradeMaster FX ile farklı parite çiftlerinde, altında ve gümüşte işlemlerinizi aracısız, kolay ve hızlı bir biçimde kaldıraç kullanarak yapabilmenize olanak sağlanır. Farklı parite çiftleri için farklı grafik pencereleri oluşturabilir, grafikler üzerine göstergeler koyabilir, formülasyonlar yaratabilir ve çeşitli emir tiplerini kullanarak olası zararların önüne geçebilirsiniz. Kendinize demo hesabı yaratabilirsiniz. Demo hesabının süresi 30 gün olup süre bitiminde tekrardan hesap oluşturabilirsiniz.

TradeMaster FX Aracılığı İle İşlem Yapabileceğiniz Döviz Çiftleri
NZDJPY AUDUSD EURCHF
EURGBP EURJPY EURTRY
EURUSD GBPJPY GBPUSD
NZDUSD USDCAD USDCHF
USDJPY USDTRY XAUUSD
XAGUSD CHFJPY AUDJPY
CADJPY GBPCAD GBPCHF
EURAUD AUDCAD AUDCHF
EURSEK USDNOK EURNOK
USDMXN USDZAR NOKSEK
GBPTRY AUDNZD USDCNH
USDSEK USDRUB XAUEUR

** İnternet erişim altyapımız birden fazla servis sağlayıcıdan yedekli hizmet alacak şekilde kurgulanmıştır. Bu yapı üstünden eriştiğiniz servislerimiz ise SSL şifreleme standartlarına uygun yapılandırılmışlardır.

Foreks Piyasası

Foreks Piyasası Nedir?

Foreign Exchange (Forex veya FX) dünya çapında işlem yapma olanağı sunan, merkezi olmayan, spot olacak şekilde ülkelerin para birimlerinin birbirlerine olan görece değerlerinin alınıp satıldığı, kaldıraç da içerebilen bir finans piyasasıdır.

Foreks’in öncelikli amacı, bir para biriminin başka bir para birimine değiştirilmesini sağlayarak uluslararası yatırım ve ticareti kolaylaştırmaktır. Foreks piyasasında işlem yapanlar arasında Merkez Bankaları, kurumsal yatırımcılar, kur spekülatörleri ve küçük yatırımcılar bulunmaktadır.

Doğası itibariyle Foreks Piyasaları volatilitesi yüksek, ekonomik ve siyasi gelişmelere hayli duyarlı olup, bu gelişmelere çok hızlı ve çok yüksek fiyat hareketleriyle reaksiyon verebilir. Dolayısıyla bu yüksek volatilitenin bilincinde olan, kısa süre içerisinde büyük fiyat değişikliklerini tolere edebilecek yatırımcıların Foreks piyasalarında işlem yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Türkiye’de Foreks İşlemleri

Uzunca bir süre kesin bir yasal mevzuat kapsamında bulunmayan foreks işlemleri, 27.08.2011 tarihli ve 28038 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Seri:V, No:125 sayılı “Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” ile SPK mevzuatı kapsamına alınmıştır. Tebliğ ile bu işlemlere aracılık edebilecek kuruluşların sahip olması gereken özellikler, hizmet çeşitleri, yapılacak işlemlerin özellikleri, vb. konular belirli bir yasal mevzuata bağlanmıştır. Müşteri teminat bakiyelerinde meydana gelebilecek her türlü artış ve azalış, her işgünü Takasbank tarafından duyurulan saatler arasında, Takasbank terminalleri aracılığıyla Takasbank’taki müşteri teminat hesaplarına yansıtılır ve güncellenir. Müşteri teminat bakiyelerinde meydana gelen değişikliklerin Takasbank’a bildirimine kadar olan süreçte teminat bakiyeleri açısından kurum kayıtları ile Takasbank kayıtları arasında farklılık olabilir ve bu sebeple Takasbank sorumlu tutulamaz. Müşteriler Takasbank'ın internet sitesindeki “Takas web girişi” “Yatırımcı Girişi” bağlantısı üzerinden Takasbank Bilgilendirme Sistemi ekranına ulaşmak suretiyle Takasbank nezdinde mevcut teminat bakiyesi ve teminat yatırma/çekme işlemlerine ilişkin detaylara ulaşabilir.

Foreks Piyasasındaki Ürünler

Foreks piyasasında farklı para birimlerinin birbilerine karşı olan fiyat çiftlerine (parite) ek olarak spot altın ve gümüş işlemleri bulunmaktadır. Teorik olarak bütün konvertibl dövizlerde, altın ve gümüşte işlem yapabilmek mümkün olmakla beraber, pratikte ürün çeşitliliği kurumdan kuruma farklılık göstermektedir.

Foreks Piyasasında En Çok İşlem Gören Para Birimleri

SEMBOLÜLKEPARA BİRİMİ ADITAKMA İSMİ
USD ABD ABD Doları Buck
EUR EURO ÜLKELERİ Euro Fiber
JPY JAPONYA Japon Yeni Yen
GBP İNGİLTERE İngiliz Poundu Cable
CHF İSVİÇRE İsviçre Frangı Swissy
CAD KANADA Kanada Doları Loonie
AUD AVUSTRALYA Avustralya Doları Aussie
NZD YENİ ZELANDA Yeni Zelanda Doları Kiwi

Avantajlar ve Riskler

Foreks piyasasının yüksek likidite, kaldıraç olanağı, emir çeşitliliği, kolay ulaşım, çift yönlü işlem olanağı, düşük işlem masrafı gibi avantajları bulunmaktadır. Buna karşın, yüksek volatilite, aşırı kaldıraç kullanımı, kurlar ve uzun işlem saatleri dikkat edilmesi gereken önemli risklerdir.

Her finansal işlemde olduğu gibi foreks işlemlerinin de avantaj ve riskleri bulunmaktadır. Yatırımcıların avantajları kullanırken risklere karşı dikkatli olmalı gerekmektedir.

Foreks Piyasasındaki Temel Avantajlar

Yüksek Likidite: Günlük 6 trilyon $’a yakın işlem hacmi ile dünyanın en likit piyasası konumundadır. Yüksek işlem hacmi nedeniyle spekülasyon ve manipülasyonun oluşması çok zordur.

Kaldıraç Olanağı: Alım-satım yaparken belirli bir teminat yatırarak teminatınızdan daha büyük miktarlarda işlem yapabilirsiniz.

Emir Çeşitliliği: İşlemleriniz sırasında verebileceğiniz emirlerde sağlanan çeşitlilik sayesinde zararınızı sınırlayabilir veya kârınızı ayırabilirsiniz.

Kolay Ulaşım: İnternete bağlanabildiğiniz her yerden bilgisayarınızla haftaiçi hergün 24 saat piyasalara ulaşabilir ve işlem yapabilirsiniz.

İki Yönde de İşlem Yapma Olanağı: Fiyatların her iki yöne gidişinden de kazanç sağlayabilirsiniz. Sadece fiyatlar yükselirken değil, düşerken de kazanma olanağınız bulunmaktadır.

Düşük İşlem Masrafı: Likidite yüksek olduğu için alış-satış fiyat farkları düşük olup, ek ücret ve komisyonlar genelde görece olarak az ve sınırlıdır.

Foreks Piyasasının Riskleri

Yüksek Oynaklık (volatilite): Foreks piyasaları volatilitesi yüksek, ekonomik ve siyasi gelişmelere hayli duyarlı olup, bu gelişmelere çok hızlı ve çok yüksek fiyat hareketleriyle reaksiyon verebilirler.  Bu nedenle, yatırımcıların kısa süre içerisinde büyük fiyat değişikliklerini tolere etmek zorunda kalabileceklerinin bilincinde olarak işlem yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Aşırı Kaldıraç Kullanımı: Küçük teminatlarla büyük pozisyon alma imkanını sunan kaldıraç olanağının risk arz edecek şekilde yüksek kullanımı kısa zamanda ciddi zararlar yaşanmasına neden olabilir.

Kur Riski: Yabancı para cinsinden yapılan işlemlerde kur riski bulunmakta, kur dalgalanmaları nedeniyle Türk Lirası bazında değer kaybı yaşanabilmektedir.

Uzun İşlem Saatleri: Foreks piyasaları haftaiçi hergün 24 saat boyunca işlem yapılabilen piyasalardır.  Buna karşın hayli volatil ve gelişmelere yüksek duyarlı oldukları için de pozisyonların yakından takibi çok önemlidir. Bu nedenle yatırımcılar piyasayı takip etmedikleri zamanlarda da –eğer açık pozisyon taşıyorlarsa– önemli zararlar yaşayabilirler.

Sistemin İşleyişi

TradeMaster FX Sisteminin İşleyişi

İş Yatırım'ın Piyasa Yapıcılığı yetkisi bulunmaktadır, dolayısıyla TradeMaster FX aracılığıyla ilettiğiniz emirler doğrudan kabul edilip gerçekleştirilir. Arada herhangi bir Foreks İşlem Masası bulunmaz.

Peki Bu Sistem Nasıl Çalışmaktadır?

İş Yatırım likidite sağlayıcısı olarak dünyanın önde gelen bankalarıyla çalışmaktadır. TradeMaster FX bu bankalardan gelen kotasyonları filtreleyerek o anda yatırımcı için en rekabetçi olanları dikkate alır. Fiyatlar İş Yatırım kotasyonları olarak yatırımcının ekranına yansıtılır. Likidite sağlayıcılar tüm emirleri piyasa emri olarak görürler. Yatırımcılar işlemlerini bu kotasyonlar üzerinden gerçekleştirir. İş Yatırım'ın işlemden yarattığı net gelir yatırımcının elde ettiği kardan veya uğradığı zarardan bağımsızdır dolayısıyla alınan pozisyona bağlı bir çıkar çatışması bulunmamaktadır.

Swapsız Foreks

Swapsız Foreks

Swapsız Foreks, gecelik faiz kazancından arındırılmış özel foreks hesaplarıdır.

Swapsız Foreks hesapları ile normal Foreks hesapları arasındaki tek fark, gecelik taşıma maliyetinin hesaplara yansıtılmamasıdır. Swap’sız Foreks ile gecelik taşıma maliyetine maruz kalmak istemeyen yatırımcıların, aktif foreks piyasası içinde yer alabilmelerine olanak sağlanmıştır.

Swapsız Foreks işlemi yapacak yatırımcılar da diğer hesaplarda olduğu gibi foreks piyasasında haftanın 5 günü 24 saat yatırım yapma imkanına sahip olacaklar böylece piyasalardaki gelişmeler sonrası hızlı aksiyonlar alabilecek, gerektiğinde anlık olarak piyasaya dahil olabileceklerdir. Foreks piyasasında olduğu gibi kaldıraç kullanabilecekler ve küçük teminatlarla dövizde, altında ve gümüşte işlem yapabileceklerdir.

Swapsız Foreks işlemini yapmak isteyen yatırımcıların, pozisyonlarını açık tutabilecekleri süre kısıtlaması, döviz çiftleri, altın ve gümüş için iki ayrı grup şeklinde, kullanım süreleri dikkate alınarak tanımlanmıştır. Grup I’de yer alan döviz çifti pozisyonlarının açık tutulabilme süresi 1 hafta, Grup II’de yer alanlarınki ise 2 hafta olarak belirlenmiştir. Bu durumda Grup I’deki bir döviz çiftinde açılan pozisyon, açıldığı günü takiben 7. günde saat 17.30 itibariyle hala açıksa bu pozisyon İş Yatırım tarafından kapatılacaktır. Grup II için de bu uygulama pozisyonun açıldığı günü takiben 14. günde aynı şekilde uygulanacaktır.

Tanımlanan gruplar ve uygulanacak spread oranları zaman içerisinde değişen piyasa koşullarına göre farklılık gösterebilir. Belirtilen spreadler "pip" cinsindendir. Bu gruplar internet sitesinden güncel bir şekilde yayınlanacak olup şu şekilde belirlenmiştir:

AUDJPY 5,00 1 Hafta
AUDUSD 2,80 1 Hafta
EURTRY 214 1 Hafta
USDTRY 185 1 Hafta
GBPTRY 273 1 Hafta
NZDUSD 5 1 Hafta

CADJPY 5,00 2 Hafta
EURGBP 6,30 2 Hafta
EURJPY 2,70 2 Hafta
EURUSD 15,60 2 Hafta
GBPJPY 5,00 2 Hafta
GBPUSD 14,00 2 Hafta
USDCAD 10,70 2 Hafta
USDCHF 19,00 2 Hafta
USDJPY 2,40 2 Hafta
XAGUSD 495,00 2 Hafta
XAUUSD 66,00 2 Hafta

Foreks İşlem Maliyetleri

Foreks İşlem Maliyetleri

Sembol
AUDCAD -1,03 -3,70 1:10 7,2
AUDCHF 2,62 -9,32 1:10 7,200
AUDJPY 173,55 -900,45 1:10 4,5
AUDNZD -6,01 -1,14 1:10 5
AUDUSD -1,95 -0,75 1:10 2,5
CADJPY 146,58 -776,93 1:10 4,5
CHFJPY -535,95 -4,05 1:10 4,5
EURAUD

-16,52

5,03 1:10 7,2
EURCHF -0,29 -3,76 1:10 2,7
EURGBP -3,83 1,55 1:10 2,7
EURJPY -571,05 -373,95 1:10 2,4
EURNOK -79,00 -2 1:10 25
EURSEK -25,99 -40,32 1:10 25
EURTRY

-675

142,50 1:10 9
EURUSD -10,81 5,51 1:10 2,1
GBPCAD5 -8,05 0,49 1:10 6,3
GBPCHF 2,41 -10,41 1:10 6,3
GBPJPY

-615,60

-1.544,4

1:10 4,5
GBPTRY -725 135 1:10 16
GBPUSD -7,88 3,45 1:10 2,7
NOKSEK -0,93 -11,22 1:10 15
NZDJPY 156,33 -1134,68 1:10 6
NZDUSD -1,11 -2,94 1:10 4,5
USDCAD -0,13 -5,94 1:10 3,2
USDCHF 4,55 -12,42 1:10 2,7
USDCNH -148,5 -189 1:10 15
USDJPY 296,73 -1.291,28 1:10 2,1
USDMXN -607,50 97,5 1:10 50
USDNOK 11,86 -65,14 1:10 25
USDRUB -1.310,45 448,05 1:10 400
USDSEK 14,95 -152,55 1:10 25
USDTRY -500 112,50 1:10 8
USDZAR -330,75 126,75 1:10 50
XAGUSD -8,40 1,90 1:10 450
XAUUSD -15,93 4,03 1:10 60
XAUEUR -1,55 -5,20 1:10 75
GAUTRY -718,75 225 1:10 12

*USDTRY, USDCAD ve USDRUB sembollerinde 3 günlük swap maliyeti Perşembe günü, diğer tüm FX sembollerinde ise 3 günlük swap maliyeti Çarşamba günü yatırımcı hesaplarına yansıtılır.

*Türk Lirası’ nda devam eden olağan dışı hareketlilik sebebiyle piyasa koşullarına paralel TRY çiftlerinde spreadler hedef spreadin üzerinde oluşabilmektedir.

 

Foreks İşlem Saatleri

Forex Piyasalarının İşlem Saatleri

Foreks piyasaları haftanın 5 günü 24 saat açıktır.

Uzun işlem saatleri yakın ve sürekli takibi zorlaştırmaktadır. Foreks işlemleri, Pazar gecesi Avustralya Sidney’de başlar gün ilerledikçe de Asya’da Hong Kong, Singapur ve Tokyo ardından Avrupa ve ABD piyasaları devreye girer.

Bu süreç Cuma günü ABD piyasası kapanıncaya kadar devam eder. Piyasaların uzun süre açık olması ve saat farklılıklarından dolayı olası gelişmelerin yeteri kadar takip edilememesi yatırımcılar için risk oluşturabilmektedir.

TradeMaster FX işlem saatleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

SEMBOLPAZARTESİSALIÇARŞAMBAPERŞEMBECUMACUMARTESİ
Diğer FX 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
XAU/USD
XAG/USD
XAU/EUR
01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55
GAU/TRY 07:00-22:00 07:00-22:00 07:00-22:00 07:00-22:00 07:00-22:00
USD/RUB 09:00-19:00 09:00-19:00 09:00-19:00 09:00-19:00 09:00-19:00
USD/MXN 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55
USD/CNH 03:00-21:00 03:00-21:00 03:00-21:00 03:00-21:00 03:00-21:00
USD/ZAR 01:05-23:00 01:05-23:00 01:05-23:00 01:05-23:00 01:05-23:00

Saat değişikliği sebebiyle swapların hesaplara yansıtılma saati 00:59 yerine 23:59 olacaktır.

Autochartist

Autochartist

Autochartist piyasada bulabileceğiniz en hızlı teknik formasyon tarayıcısı olarak tasarlanmıştır. 24 saat boyunca fx ve emtia piyasasında 15 dakikalık grafiklerden gün sonu grafiklere kadar beş ayrı zaman dilimi içerisinde taranır.
Yatırım fırsatları için otomatik uyarılar alabilirsiniz: Grafik Formasyonları; Fibonacci Düzenleri ve Kritik Seviyeler. Autochartist ayrıca işlem yaptığınız enstrümanların risk ve oynaklığını daha iyi değerlendirmenize yardımcı olacak PowerStats özelliğini de size sunmaktadır.
İş Yatırım ile çalışarak Autochartist’e ücretsiz sahip olabilirsiniz.
Önümüzdeki 24-48 saatlik zaman içerisinde piyasaların teknik değerlendirmesi için Autochartist Eposta Uyarılarını aktive etmenizi öneririz.
İş Yatırım müşterisi olarak Autochartist’i MT4 tabanlı TradeMaster FX üzerinden yükleyerek kullanabilirsiniz.  

Özellikleri

Gün İçi Tarama: Autochartist gün içerisinde yatırım fırsatlarına ilişkin erken uyarılarda bulunur.

Bağlantılı Yatırım Fırsatı Uyarıları: Sadece kullanıcıların görüntüleyebileceği ve pozisyon alabileceği yatırım fırsatlarını sesli ve görsel uyarılarla yatırımcıya iletir.

Tahmin Aralığı: Autochartist tamamlanan formasyonlarda %70 başarı oranı ile elde edilebilecek fiyat seviyelerinden oluşan otomatik olarak bir tahmin aralığı tanımlar.

Kalite Göstergeleri: Her formasyonun kalite puanı belirlenmesinde 4 tane benzersiz kombinasyon kullanılır ve her formasyon otomatik görsel analizle birlikte gelir.

Zaman Kazandırır: Autochartist işlem modelleri ve kritik seviyeleri öğrenmek için yatırımcıları yıllar süren eğitimlere zorlamak yerine önceden tanımlanmış formasyon ve kritik seviyeleri otomatik olarak tespit eder.

Eğitim: Autochartist uygulamasının içerisinde yatırımcıların günlük işlemlerinde grafik formasyonlarını ve teknik analizi en iyi şekilde kullanmalarını sağlamak için eğitim dökümanları ve videoları yer almaktadır.

Yatırım Tarzı: Autochartist destek ve direnç çizgilerinin grafiğini otomatik olarak çizer.

Kişiselleştirilmiş Aramalar: Kullanıcılar istenmeyen verileri dışarıda bırakabilecekleri arama kriterleri tanımlayabilir, böylece kendi işlem tarzlarına en uygun olan bilgileri görüntüleyebilirler.

İşlem Araçları

Grafik Formasyonları

 • Formasyonlar oluştukça ve belirlendikçe sesli ve görsel uyarılar alabilirsiniz.
 • Tamamlanmış Grafik Formasyonlarında yer alan otomatik olarak tahmin aralığı özelliği ile gelecek beklentileri görebilirsiniz.
 • Performans istatistiklerini kullanarak tahmin aralığı üzerinden formasyonların başarı oranlarını görüntüleyebilirsiniz.

Fibonacci Analizleri

 • Fibonacci Analizleri oluştukça ve belirlendikçe sesli ve görsel uyarılar alabilirsiniz.
 • Altın Oran teorisine göre belirlenen destek ve direnç seviyelerinin örnek çizimini görüntüleyebilirsiniz.

Kritik Seviyeler

 • Destek ve direnç noktalarına genellikle önemli fiyat seviyelerinde rastlanır.
 • Autochartist , Kritik Seviyeler özelliği ile bu fiyat seviyelerini otomatik olarak “Kırılma” veya “Yaklaşma” olarak tanımlar.

PowerStats

Yatırımcılara ilgili enstrümanların hareketlerine ilişkin öngörü sağlar;

 • Belirli bir zaman aralığındaki ortalama PIP hareketleri;
 • Çeşitli zaman aralıkları içerisinde beklenen en yüksek fiyat hareketleri,
 • Haftalık ve günlük zaman aralıkları içerisinde beklenen fiyat hareketleri

Performans İstatistikleri Bölümü

“Autochartist gerçekten işe yarıyor mu?” sorusuna her zaman cevap alabileceğiniz Performans İstatistikleri özelliği web uygulamasında yer almaktadır. Performanslar en az son 6 aylık dönemlerde ölçüldüğü için sonuçlar haftadan haftaya büyük değişimler göstermiyor olsa da burada yer alan sonuçlar haftalık bazda güncellenir.

Mesajlar & Uyarılar

Autochartist platformuna giriş yaptıktan sonra “Mesajlar ve Uyarılar” başlığına tıklayın, e-mail adresinizi girerek ilgilendiğiniz piyasayı, dili ve raporu almak istediğiniz zamanı seçin.

Araştırma Yazıları : Günlük işlemlerinize başlamadan önce Autochartist’in analistleri tarafından hazırlanan günlük FTSE ve FX yorumlarımızı mutlaka okuyunuz.

Autochartist Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

CFD (Fark Sözleşmeleri) Nedir?

CFD (Fark Sözleşmeleri) Nedir?

Fark sözleşmeleri, yatırımcı ile fark sözleşmesi sağlayıcısı arasında yapılan, dayanak varlığın açılış ile kapanış fiyatı arasındaki farkın, mevcut pozisyonun yönüne göre nakit olarak hesaba yansıtıldığı finansal varlıklardır.

Fark sözleşmelerine yapılan yatırımlarda, dayanak varlığa fiziksel olarak sahip olunmaz ancak işlemler kaldıraç içermektedir. En yaygın olarak fark sözleşmelerinin işlem yapıldığı ürünler; hisse senetleri, emtialar, hisse senedi endeksleri, borsa yatırım fonları ve FX sözleşmeleridir.

Hisse senetleri, emtialar, endeksler borsa yatırım fonları veya FX sözleşmeleri gibi farklı dayanak varlıkların üzerine yazılabilen fark sözleşmelerinin getirisi, dayanak varlığın açılış ve kapanış fiyatı arasındaki farka bağlıdır.

Uzun Zarar Kâr
Kısa Kâr Zarar

Genel Özellikleri

1. Gecelik Faiz

 • Dayanak varlığı endeks üzerine yazılmış fark sözleşmelerinde bulunan pozisyonlar ertesi güne taşınırsa, yatırımcılar uzun pozisyonlarının durumuna göre gecelik faiz öder.
 • Uzun Pozisyon için Ödenecek Gecelik Faizin Hesaplanması: (3 aylık LIBOR + Swap maliyeti(2,5%)) x Açık Pozisyonun Taşındığı Gün Sayısı x İşlemin Nominal Büyüklüğü
  (lot miktarı *endeks değeri* birim değeri) / 360)
 • Kısa Pozisyon için Gecelik Faiz: Tüm Endeks CFD kontratlarında 15/08/2016 tarihinden itibaren short/kısa pozisyon taşıyan yatırımcılardan her gün SWAP alınmaya başlanmıştır.
 • Dayanak varlığı emtia üzerine yazılmış olan fark sözleşmelerinde gecelik faiz uygulaması bulunmamaktadır.
 • Gecelik faiz günlük olarak hesaplanmakta ve yatırımcı hesaplarına günlük olarak yansıtılmaktadır. Cuma günü, 3 günlük faiz yansıtılmaktadır.

2. Elde Edilen Haklar

 • Endeks üzerine yazılmış fark sözleşmelerinde uzun pozisyona sahip olan yatırımcılar, endeksteki senetlere fiziksel olarak sahip olmamalarına rağmen, temettü ödemelerinden yararlanırlar.
 • Temettü ödemeleri veya alacakları hisse sahipliği durumunda yapılan süreçle aynı şekilde gelişir
 • Eğer yatırımcı endeks üzerine yazılmış fark sözleşmesinde kısa pozisyondaysa ve ilgili endeksteki hisse senedinde temettü ödemesi yapılacaksa, temettü ödemesinin yapılacağı son gün yatırımcının hesabına temettü tutarı kadar eksi bakiye geçilecektir.
 • Endeks üzerine yazılmış fark sözleşmelerine sahip olan yatırımcılar, temettü dışında, hisse senedi sahiplerinin özlük haklarına, oy hakkı gibi, sahip değildirler.

3. Dayanak Varlık

 • Bütün fark sözleşmeleri bir dayanak varlık üzerine yazılmışlardır. Fark sözleşmelerindeki fiyat, üzerine yazıldıkları dayanak varlık fiyatı ile koreledir.
 • Fark sözleşmeleri, dayanak varlığın vade tarihiyle korele olarak işlem görmektedirler. Vadeli sözleşmelerin dayanak varlık olarak kabul edildiği fark sözleşmelerinde dayanak varlığın vade tarihiyle, fark sözleşmesinin vade tarihi orantılıdır.

Avantajlar ve Riskler

Avantajları

 • Yüksek Kaldıraç: Fark sözleşmelerinde alım-satım yaparken belirli bir teminat yatırarak, yatırmış olduğunuz teminatınızdan daha büyük miktarda işlem yapabilirsiniz.
 • Açığa Satış: Spot piyasalarda kısa pozisyon (açığa satış) hem zor hem de masraflıdır. Hisse senedi üzerine yazılmış fark sözleşmelerinde ise dayanak varlığa herhangi bir fiziksel sahiplik olmadığı için hisse ödünç alma ya da buna benzer kurallar ve zorluklar yoktur. Açığa satış kolayca yapılabilir. TMFX’te Hisse senetleri CFDsi yer almamaktadır.
 • Ölçeklenebilirlik: Endeks veya emtia üzerine yazılmış fark sözleşmeleri, yatırımcılara vadeli sözleşmelerin üzerine yazılmış olduğu miktarlardan daha küçük sözleşme büyüklüklerinde işlem yapabilmelerine olanak sağlar. Örneğin; ABD'de işlem görmekte olan ham petrol vadeli sözleşmesinde işlem yapan bir yatırımcı, 1 adet işlem gerçekleştirdiğinde 1000 varillik bir sözleşme alır veya satarken, aynı sözleşmenin üzerine yazılmış fark sözleşmesinde işlem yapan bir yatırımcı 10 varillik işlem gerçekleştirebilir.
 • Geniş Ürün Yelpazesi: Fark sözleşmeleri geniş dayanak varlık sınıfları üzerine yazıldığından, yatırımcılara aradıkları ürünleri rahatlıkla bulabilme imkânı verir.
 • Kolay Ulaşım: Fark sözleşmeleri dünya borsalarında, emtia piyasalarında ve değerli metallerde internete bağlanabildiğiniz her yerden işlem yapabilmenize olanak verir.
 • İki yönde de işlem yapma olanağı: Fiyatların her iki yöne gidişinden de kazanç sağlayabilirsiniz. Sadece fiyatlar yükselirken değil, düşerken de kazanma olanağınız bulunmaktadır.
 • Düşük Kur Riski: Fark Sözleşmeleri üzerine işlem yapmak isteyen yatırımcılar, fark sözleşmelerinde bulunan kaldıraç özelliği sayesinde düşük miktarda tutarı teminat olarak yatırmakta, böylece spot piyasanın aksine daha az bir tutarı işlem yapacakları döviz çiftine çevirerek yaşanabilecek kur riski seviyesini en aza indirmektedirler.

Riskleri

 • Yüksek Kaldıraç: Düşük teminat miktarıyla büyük pozisyonlar alınmasına olanak sağlayan yüksek kaldıraç oranları, ters pozisyonda kalınması durumunda büyük kayıplara neden olabilir. TMFX platformunda kaldıraç 1 : 10’dur.
 • Taşıma Maliyetleri: Pozisyonun bir sonraki güne taşınmasından doğan gecelik faiz gibi masraflar bulunmaktadır

TradeMaster FX, CFD Yatırımcı Profili

 • Global piyasalarda emtialar ve endeksler üzerine kaldıraçlı işlem yapmak isteyen
 • Endeksler ve emtialar üzerine açığa satış işlemi yapmak isteyen; fakat açığa satış işlem koşullarıyla uğraşmak istemeyen,
 • Emtia sözleşmelerinde işlem gerçekleştirmek isteyen; fakat sözleşme büyüklüklerini en aza indirmek isteyen,
 • Geniş ürün yelpazesi ve uluslararası piyasalara sürekli yakın olmak isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilir.

CFD Emir Türleri ve İşlem Saatleri

TradeMaster FX Fark Sözleşmeleri Emir Türleri

TradeMaster FX üzerinden Fark Sözleşmeleri için vereceğiniz emirlerde 'piyasa', 'limit', 'stop', 'stop limit' ve 'takip eden stop' tarzında emirler verebilir; vermiş olduğunuz emirlerinizi günlük, iptal edilinceye kadar geçerli veya vade sonuna kadar geçerli tarzında ayarlayabilirsiniz.
 • Piyasa Emri: Piyasada oluşmuş o andaki fiyattan verilen alış ya da satış emridir. Emir aracı kurum tarafından anında yerine getirilmeye çalışılır.
 • Limit Emir: Piyasa fiyatının dışında, daha önceden belirlenmiş pasif fiyatlara alım veya satım yönünde emir vermek için kullanılan emir tipidir. Alım yönündeki limit emir, aktif satış fiyatının altında girilir ve verilen limit emir satış fiyatına geldiğinde veya en iyi alıcı konumundayken satıcının belirlediğiniz limit fiyattan satış yapması halinde işlemleriniz gerçekleşir.
 • Stop Limit: Piyasa fiyatının alım veya satım yönündeki stop emirlerde belirlenen fiyata gelmesiyle emir piyasa emrine dönüşürken, piyasa fiyatının stop limit emirlerinde belirlenen fiyata gelmesinin ardından emir 'stop limiti' seviyesine kadar geçerli olur.
 • Stop Emir: Emirler genellikle açılan pozisyonlardaki zararı sınırlayarak pozisyondan çıkmak için kullanılır. Uzun pozisyon alan yatırımcı, piyasanın alış fiyatının altına inmesiyle birlikte zarar yazmaya başlar. Zararını sınırlamak isteyen yatırımcı bu amaçla stop emri kullanır.
 • Takip Eden Stop: Girilen parametreler (piyasaya olan uzaklık, takip basamağı) doğrultusunda stop fiyatını piyasa fiyatının hareketlerine bağlayan stop emir tipidir. Alış yönlü takip eden stop emirlerinde piyasa fiyatı piyasaya olan uzaklık kadar, stop fiyatından aşağı yönde uzaklaştığında stop fiyatı takip basamağı kadar aşağı yönde hareket eder.

Kontrat Özellikleri

ESP35 IBEX 35 EUR 0,01 50 0,01 € 0,1 10€ x Endeks Fiyatı 10 10%
FRA40 CAC 40 EUR 0,01 50 0,01 € 0,1 10€ x Endeks Fiyatı 10 10%
GER30 DAX EUR 0,02 12 0,01 € 0,25 25€ x Endeks Fiyatı 10 10%
NAS100 NASDAQ 100 USD 0,01 25 0,01 $0,20 $20 x Endeks Fiyatı 10 10%
SPX500 S&P 500 USD 0,02 100 0.01 $0,5 $50 x Endeks Fiyatı 10 10%
UK100 FTSE 100 GBP 0,01 40 0,01 £ 0,1 GBP10 x Endeks Fiyatı 10 10%
US30 DowJones 30 USD 0,02 80 0,01 $0,05 $5 x Endeks Fiyatı 10 10%
EUSTX50 Euro Stoxx 50 EUR 0,01 50 0,01 € 0,1 €10 x Endeks Fiyatı 10 10%
*USOIL Crude Oil (WTI) USD 0,01 25 0.001 $1 1000 x Emtia Fiyatı 10 10%
*UKOIL Crude Oil (Brent) USD 0,01 25 0.001 $1 1000 x Emtia Fiyatı 10 10%
*NGAS Natural Gas (Henry Hub) USD 0,01 1 0.0001 $1 10,000 x Emtia Fiyatı 10 10%
*COPPER Copper USD 0,02 4 0.0001 $2,5 25,000 x Emtia Fiyatı 10 10%

* USOIL , UKOIL, NGAS ve COPPER CFD Kontratlarında vadeli kotasyon uygulanmaktadır ve vade bitiş tarihleri vardır.** CFD Kontratlarının her biri ile şlem yaparken 1 lot için 14 ABD doları Alım-Satım toplam komisyonu uygulanmakla beraber, % 10 Teminat alınır, dolayısıyla kaldıraç oranı 1:10‘dir.

** CFD işlem yapmak isteyen yatırımcıların USD Teminat aktarma talepleri için son saat TSİ 13:30 'dur.

** Swap (gecelik maliyet) her kontrat için aynı olmak kaydıyla sadece uzun pozisyonlarda libor(3 aylık LIBOR) + 2,5%’tur. Swap maliyetleri değişken olmakla beraber gün içinde yatırım danışmanlarından veya güncel rakamlar internet sitemizden öğrenilebilir

**Tüm endeks CFD kontratlarında 15/08/2016 tarihinden itibaren short/kısa pozisyon taşıyan yatırımcılardan her gün SWAP alınmaya başlanmıştır.(SPX500 CFD kontratı için Short-Kısa pozisyonları için 12/07/2016 tarihinden itibaren her gün swap alınmaya başlanmıştır)

** Endekslerde geçerli olacak şekilde temettü ödemeleri olabilmekte ve uzun pozisyonda bu müşteriye ödenirken, kısa pozisyonu olan müşterilerde ise temettü tutarı tahsil edilir.Bu tutar swap tutarına eklenir/çıkartılır.

Kontrat Tanımları

IBEX 35: Index of Spain listed Shares, CAC 40: Index of French listed Shares, DAX: Index of German listed Shares, NASDAQ 100: Index of US listed Shares, S&P 500: Index of US listed Shares, FTSE 100: Index of UK listed Shares, DowJones 30: Index of top 30 shares on Wall Street, Euro Stoxx 50: Index of European listed Shares

Kontrat Vade Sonu

Ocak 18 18/12/2017 Ocak 18 29/11/2017 Ocak 18 26/12/2017 Mar 18 26/02/2018
Şub 18 19/01/2018 Şub 18 27/12/2017 Şub 18 26/01/2018 May 18 26/04/2018
Mar 18 19/02/2018 Mar 18 30/01/2018 Mar 18 23/02/2018 Tem 18 27/06/2018
Nis 18 19/03/2018 Nis 18 27/02/2018 Nis 18 26/03/2018 Eyl 18 29/08/2018
May 18 19/04/2018 May 18 28/03/2018 May 18 25/04/2018 Ara 18 28/11/2018
Haz 18 21/05/2018 Haz 18 27/04/2018 Haz 18 28/05/2018
Tem 18 19/06/2018 Tem 18 30/05/2018 Tem 18 26/06/2018
Ağu 18 19/07/2018 Ağu 18 28/06/2018 Ağu 18 26/07/2018
Eyl 18 20/08/2018 Eyl 18 30/07/2018 Eyl 18 28/08/2018
Ekm 18 19/09/2018 Ekm 18 30/08/2018 Ekm 18 25/09/2018
Kas 18 19/10/2018 Kas 18 27/09/2018 Kas 18 26/10/2018
Ara 18 16/11/2018 Ara 18 30/10/2018 Ara 18 27/11/2018
Ocak 19 29/11/2018

** ÖNEMLİ NOT : “Vade sonu tarihleri değişim gösterebilir.”

** ÖNEMLİ NOT : Vade tarihinde açık pozisyonlar müşteri tarafından kapatılmalıdır. Kapatılmayan pozisyonlar kâr veya zarar durumu ayırt edilmeksizin sistem tarafından vadede oluşan son fiyat ile otomatik olarak kapatılacaktır.

 

İşlem Saatleri

SEMBOLPAZARTESİSALIÇARŞAMBAPERŞEMBECUMA
ESP35 09:05-21:00 09:05-21:00 09:05-21:00 09:05-21:00 09:05-21:00
EUSTX50 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00
FRA40 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00
GER30 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00
NAS100

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15
SPX500

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15
UK100 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00 09:05-23:00
US30

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

01:00-23:15

23:30-24:00

 
01:00-23:15
USOil 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-23:45
UKOil 03:00-24:00 03:00-24:00 03:00-24:00 03:00-24:00 03:00-23:45
NGAS 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-23:45
COPPER 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-24:00 01:00-23:45

 CFD İşlem Maliyetleri

CFD-İşlem Maliyetleri (20/09/2018)

SembolSwapKaldıraç Oranları
Uzun PozisyonKısa Pozisyon
US30 -17,741

-4,500

 1:10
SPX500 -16,310 -7,750  1:10
NAS100

-20,130

-0,820  1:10
UK100 -6,629

-4,565

 1:10
EUSTX50 -2,041

-2,287

 1:10
FRA40 -3,268 -2,630  1:10
GER30 -18,507 -8,138  1:10
ESP35

-5,747

-3,315

 1:10

NOT: Swap değerleri kontratların yerel para birimi cinsindendir. 

 *Swap değerleri Cuma günleri üç günlük hesaplanmaktadır.

 

   

Foreks Hesabı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Foreks Hesabı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Foreks piyasasında işlem yapmaya başlamadan önce çalışmayı düşündüğünüz kuruluşun yapmak istediğiniz sermaye piyasası işlemlerine ilişkin Yetki Belgesi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Yetkili olan sermaye piyasası aracı kurumlarını  www.spk.gov.tr  veya  www.tspb.org.tr  web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin yetkilendirme süreci sonucunda  yetkilendirilmiş kurumlar üç ana grupta sınıflandırılmıştır: 

Piyasa Yapıcılığı: Müşterilerden gelen emirlerin doğrudan kabul edilmesi ve/veya gerçekleştirilmesidir. 

İşlem Aracılığı: Müşterilerden gelen emirlerin temsilci sıfatıyla kabul edilmesi ve bu emirlerin gerçekleştirilmek üzere başka kurumlara yönlendirilmesidir.

Tanıtım Aracılığı: Başka bir kuruluşun kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin sunduğu hizmetlerin yatırımcılara tanıtımı, sözleşme akdedilmesine aracı olunması veya sözleşme yapmak isteyen tarafların komisyon karşılığında bir araya getirilmesidir.

İşlemlere başlamadan önce çalışılacak kurumun hangi tip hizmet verdiğinin öğrenilmesi gerekmektedir. Foreks piyasasında işlem gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların, öncelikle istedikleri kurumda hesap açılışı için gerekli sözleşmeleri imzalamaları gerekmektedir. Hesap açılışı gerçekleştirilmeden önce, hesap açılışı yapılmak istenen kurumda ne gibi masraf ve komisyonlar olduğu, hangi işlem platformu üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmenize imkan verildiğini öğrenmeniz tavsiye edilir.

Biz Sizi Arayalım

GÖNDER