Anasayfa / Ürünler / Opsiyon / Opsiyon Türleri

Opsiyon Türleri

Opsiyon Sözleşmeleri, sahip olunan hakka göre, "Alım" (Call) ve "Satım" (Put) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Alım (Call) Opsiyonu

Alım opsiyonu alan yatırımcı, belirli bir vadeye kadar, opsiyona dayanak varlık oluşturan belirli miktardaki bir malı, finansal ürünü, bir sermaye piyasası aracını veya bir ekonomik göstergeyi , opsiyonu satan yatırımcıya ödediği bir prim karşılığında belilrli bir fiyattan alma hakkına sahiptir.

Alım opsiyonu satan yatırımcı ise, belirli bir vadeye kadar, opsiyona dayanak varlık oluşturan belirli miktardaki bir malı, finansal ürünü, bir sermaye piyasası aracını veya bir ekonomik göstergeyi alım opsiyonu alan yatırımcının talebi halinde belirli bir fiyattan satmakla yükümlüdür.

Satım (Put) Opsiyonu

Satım opsiyonu alan bir yatırımcı, belirli bir vadeye kadar, opsiyona dayanak varlık oluşturan belirli miktardaki bir malı, finansal ürünü, bir sermaye piyasası aracını veya bir ekonomik göstergeyi, opsiyonu satan yatırımcıya ödediği bir prim karşılığında belirli bir fiyattan satma hakkına sahiptir.

Satım opsiyonu satan yatırımcı ise, belirli bir vadeye kadar, opsiyona dayanak varlık oluşturan belirli miktardaki bir malı, finansal ürünü, bir sermaye piyasası aracını veya ekonomik göstergeyi satım opsiyonu alan yatırımcının talebi dahilinde belirli bir fiyattan satın almakla yükümlüdür.

Piyasa Değişkenlerinin Opsiyon Fiyatına Etkisi 

Değişken Alım Opsiyonu Satım Opsiyonu
Finansal Varlığın Fiyatı + -
Sözleşme Fiyatı - +
Fiyat Dalgalanmaları  + +
Risksiz Faiz Oranı + -
Temettü - +