Anasayfa / Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları

Hisse Senetleri Piyasası

Günlük Analiz 10.02.2017 10:22

Trump rüzgarı yeniden güçleniyor...
Dünya piyasalarındaki yorgunluk sinyalleri ABD başkanı Trump’ın önümüzdeki iki - üç hafta içinde iddialı bir ekonomik paket açıklayacakları vaadi sonrası yerini yeni bir yükselişe bıraktı. ABD ve Avrupa borsaları %0,5-%1,0 civarı yükselirken, altın, yen, devlet tahvilleri gibi emin liman yatırımları değer kaybetti.
Küresel risk iştahına duyarlı Türkiye varlıkları dünya fiyatlamaları ile aradaki farkı kapatmaya devam ediyor. MSCI Türkiye dün %1,2 yükselerek sene başından beri getirisini %9,0’un üzerine taşıdı. Rus uçaklarının yanlışlıkla Türk birliklerini vurması nedeniyle akşam saatlerinde yaşanan dalgalanmanın etkisi kısa vadeli ve sınırlı oldu.
Trump’ın vergi indirim sözü ve Çin’in altyapı yatırımı rüzgarını arkasına alan piyasalarda kısa vadede yön yukarı gözüküyor. ABD ile ilişkilerimizde yeni bir dönemin başlayacağı beklentisi ve gelişmekte olan piyasalara göre daha cazip değerlemelerimiz Türkiye varlıklarındaki yükselişi destekliyor. Ancak orta vade ile ilgili endişelerimiz devam ediyor. Piyasa fiyatlamaları olası risklere karşı yeterli koruma sağlamıyor. Beklentinin altında faaliyet karı açıklayan Otokar’ın endeksin gerisinde kalmasını bekliyoruz. Kipa birleşmesini önceden satın alan Migros hisselerinde yükselişin sınırlı olacağını öngörüyoruz.

Haftalık Analiz 26.09.2016 11:59

Moody’s not indirimi sonrası ilk fiyatlamalar...

Cuma günü geç saatlerde gelen açıklama ile Moody’s kredi notumuzu Baa3’den yatırım yapılabilir seviyenin bir altına Ba1’e çekti. İndirime neden olarak (i) ülkenin dış finansman ihtiyacının karşılanmasına yönelik risklerin artması ve (ii) daha önce kredi notunda artışı destekleyen büyüme ve kurumsal gücün zayıflaması gösterildi. Bu sabahki işlemlerde TL’de dolara karşı yaklaşık %1.5 oranında bir kayıp gözleniyor. BIST is 76.7K seviyesinde %4’e yakın bir kayıpla işlem görüyor. 10 yıllık bono faizlerinde ise 40 baz puanlık bir genişleme oldu.

Aylık Analiz 04.11.2016 18:29

Güçlü dolar, yüksek faiz endişesi şimdilik gündemden düştü

Kasım ayına bir iyi bir de kötü haberle başlıyoruz. İyi haber! Güçlü dolar, yüksek faiz korkusunu geride bıraktık. Beklentilerden güçlü gelen ekonomi verilerine rağmen dolar Ekim sonundan beri değer kaybediyor ve ABD tahvilleri prim yapıyor. Kalıcı olmasa da Türkiye için iyi haberdir.

Döviz Piyasası

Günlük Analiz 13.12.2016 18:21

Döviz piyasası hareketli bir gün geçirdi. USD/TL günü 3,4875 EUR/TL 3,7118 TL sepet 3,6002 ile tamamladı. TL kapanışına göre günü USD karşısında 0,54% değer kaybederek EUR karşısında 0,62% değer kaybederek günü tamamladı. TL sepet bazında ise 0,59% değer kaybederek günü tamamladı.